Alergia na słońce w pigułce

Alergia na słońce objawia się zmianami na skórze, które występuje zwykle w formie wysypki, pojawiającej się po wystawieniu skóry na działanie słońca.  Lekarze nie są w stanie dokładnie określić wszystkich przyczyn wywołujących taką reakcję. Zakłada się jednak, iż dzieje się tak w wyniku stanu zapalnego pojawiającego się na skutek reakcji układu odpornościowego na kontakt skóry ze światłem ultrafioletowym.  mamy wówczas do czynienia z zaczerwienieniem i swędzeniem.

Fachowo ten rodzaj alergii określany jest jak polimorficzna erupcja świetlna lub łagodna letnia erupcja świetlna.  Dolegliwość związana z uczuleniem na słońce jest nazywana polimorficzną, czyli inaczej mówiąc wielopostaciową.  Oznacza to nic innego, jak fakt, że możemy mieć do czynienia z wieloma typami wysypki pojawiającej się w wyniku kontaktu skóry ze światłem słonecznym.

Najczęściej spotykaną formą są skupiska małych, zaczerwienionych i powodujących swędzenie wyprysków.  Możemy je zaobserwować zazwyczaj  na szyi, barkach, nogach i stopach.  Raczej nie pojawiają się na twarzy. Ich rozwój następuje zwykle do 12 godzin po opalaniu. W niektórych przypadkach alergia może wystąpić w formie pęcherzyków, które następnie zamieniają się w suche i czerwone bruzdy, wówczas można je pomylić z egzemą.  Rzadko można spotkać także krosty przypominające wyglądem tarczę strzelniczą lub sam jej środek.

Alergia na słońce występuje najczęściej u kobiet w wiek między 15 a 30 rokiem życia, chociaż nie jest to wcale regułą. Szczególnie narażone są na nią osoby o jasne karnacji, choć zdarza się, że pojawia się także w przypadku ciemniejszego odcienia skóry.  Jest to dolegliwość o podłożu genetycznym, zatem jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał się z nietolerancją na słońce, mamy spore prawdopodobieństwo, że dotknie ona również nas.

Na temat uczulenia na słońce pisze także strona https://pieprzyki.pl/