Jak radzić sobie z bólem głowy

Dlaczego boli nas głowa?

Przyczyn bólu głowy jest bardzo dużo, jednak można wyodrębnić te najczęściej spotykane. Są to: zmęczenie, wysoki poziom stresu, wahania hormonalne, problemy z przemianą materii, nieprawidłowe krążenie mózgowe. Powodem bólu głowy może być również prowadzenie niezdrowego trybu życiu, a przy tym spożywanie dużej ilości alkoholu oraz palenie papierosów. Nie bez wpływu pozostaje także genetyka.  Ponadto z tą dolegliwością bardzo często zmagają się kobiety w ciąży. Przyczyniają  się to tego zmiany gospodarki hormonalnej.  W wielu przypadkach pojawia się on również  w wyniku chorób  takich, jak: zwyrodnienie kręgosłupa, zapalenie ucha lub zatok, nadciśnienie tętnicze, zatrucie tlenkiem węgla, guz mózgu.

 

Jakie możemy wyróżnić rodzaje bólu głowy?

Przede wszystkim bóle głowy możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: pierwotne oraz wtórne.  Przy czym te pierwsze są o wiele częściej spotykane. Zaliczamy do nich migreny, bóle napięciowe oraz bóle klasterowe.  Druga grupa wiąże się z urazami i zaburzeniami, infekcjami, dysfunkcją naczyniową. Może być także wynikiem przewlekłego stosowania wybranych leków.

Do najczęściej spotykanych rodzajów pierwotnego bólu głowy możemy zaliczyć:

  • napięciowe bóle głowy– występują najczęściej u kobiet w wieku 25-35 lat. Mogą mieć różne natężenie i czas trwania.  Nie udało się jak dotąd ustalić pierwotnej przyczyny występowania dolegliwości. Przypuszcza się, że jest ona wynikiem czynników fizjologicznych, społecznych oraz psychologicznych;
  • migreny- dotąd nie udało się ustalić przyczyny występowania dolegliwości.  W większości przypadków, ból ma charakter jednostronny i pulsujący. Towarzyszą mu często takie objawy, jak wzmożona wrażliwość na światło, dźwięk oraz zapachy, a także pojawienie się mroczków przed oczami;
  • klasterowe bóle głowy- nie udało się do tej pory ustalić przyczyn ich występowania.  Ból pojawia się najczęściej w okolicy skroni.  czoła  oraz oczodołów. Do dodatkowych objawów można zaliczyć zaczerwienienie i łzawienie oczu, obrzęk powieki.  Ból trwający nawet kilka godzin występuje najczęściej w nocy.

Pod względem lokalizacji możemy wyodrębnić następujące rodzaje bólu głowy:

  • ból skroniowy- może mieć wiele przyczyn, do głównych zalicza się choroby naczyń krwionośnych, migreny, infekcje bakteryjne oraz wirusowe, guzy mózgu;
  • ból z przodu głowy- występuje zwykle w wyniku migreny i napięciowego bólu głowy. Może być objawem zapalania zatok bocznych nosa;
  • ból z tyłu głowy- w wielu przypadkach objawia się w wyniku nadciśnienia tętniczego, a także przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa;
  • ból z lewej strony głowy– zwykle jest powiązany z migreną lub napadem klasterowym.

Co zrobić, gdy często boli nas głowa?

W takim przypadku bezzwłocznie należy udać się do lekarza, które zleci wykonanie niezbędnych badań.  Pomogą one ustalić diagnozę, na podstawie której, lekarz będzie mógł wdrożyć leczenie.  W celu zdiagnozowania przyczyny bólu głowy najczęściej zaleca  się neuroobrazowanie, na które składa się tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Tomografia komputerowa działa podobnie jak badanie rentgenowskie. Pozwala na uzyskanie obrazu mózgu pod wieloma kątami i w różnych płaszczyznach.  Dzięki temu możliwa jest ocena struktur anatomicznych, co zwiększa szansę wczesnego wykrycia nowotworów mózgu, chorób ucha środkowego, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, czy krwawienia do czaszkowego.

Zarówno pierwsza, jak i druga metoda jest bezpieczna i  zapewnia skuteczność diagnostyki. Mogą zostać przeprowadzone przy użyciu lub bez podania kontrastu.  Jednak decyzja o tym, które obrazowanie będzie korzystniejsze dla danego pacjenta, należy do lekarza.  Jeśli zajdzie taka konieczność,  może on zalecić następne badania, pozwalające na bardziej szczegółowe zapoznanie się z problemem.

Co pomaga na ból głowy?

Niestety nie wynaleziono leku, który pomógłby zlikwidować pierwotny ból głowy. Osoby zmagające się z tą przypadłością decyduje się zwykle na stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ich składzie znajdziemy zwykle substancje aktywne, głównie ibuprofen.  Bardzo pomocny okazuje się również kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna.  Natomiast w związku z nasilającym się bólem pierwotnym lekarze często decydują się na przepisanie cierpiącemu pacjentowi tryptanów, leków opioidowych lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jeśli ból głowy jest wynikiem innych schorzeń, niezbędna jest odpowiedni diagnostyka i wdrożenie dedykowanego leczenia.

Jeśli ból jest długotrwały i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, jedynym słusznym rozwiązaniem jest niezwłoczna konsultacja medyczna. Pamiętajmy, że może być to symptom poważnego schorzenia, które może stanowić zagrożenie dla naszego życia.  Im szybciej podejmiemy właściwe kroki, tym większa szansa na pomyśle rozwiązanie problemu.

Na ten temat pisze również strona https://prebiotic.pl/