5 poważnych chorób cywilizacyjnych – miej je na uwadze!

Choroby cywilizacyjne, zamiennie nazywane także chorobami XXI wieku to według najpopularniejszej definicji zespół dolegliwości szerzących się na całym świecie z powodu stopniowo rozwijającej się cywilizacji.

Warto mieć na uwadze, że ten rodzaj chorób wiąże się nie tylko z ciałem, ale i z psychiką człowieka.

Jakie istnieją schorzenia cywilizacyjne?

1. Choroby układu krążenia i serca

Mięsień sercowy to narząd, który szczególnie daje się we znaki, gdy prowadzimy stresujący, galopujący tryb życia. Wszechobecny wyścig szczurów z całą pewnością może negatywnie wpływać na pracę serca. Wśród chorób XXI wieku, jakie dotykają ten organ wymienić można chorobę niedokrwienną serca, czy zawał mięśnia sercowego. Jeśli zaś mowa o ogólnym układzie krążenia najpopularniejsze schorzenia to tętniaki, miażdżyca tętnic, udar mózgu czy nadciśnienie tętnicze.

2. Choroby układu pokarmowego

Spożywanie posiłku w pośpiechu, brak zbilansowanej, zdrowej diety oraz nadmierny stres mogą owocować różnymi schorzeniami układu pokarmowego. Poza powszechnie znaną chorobą wrzodową często spotkać się można na przykład z: kamicą żółciową, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, dokuczliwymi zaparciami, refluksem czy nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit. 

3. Cukrzyca

Cukrzyca to wbrew pozorom choroba, która nie dotyka jedynie osób borykających się z otyłością (warto pamiętać, że otyłość również zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych). W literaturze medycznej, która traktuje o chorobach cywilizacyjnych najczęściej wspomina się o cukrzycy insulino niezależnej oraz schorzeniu zwanym insulino opornością. Tutaj więcej o cukrzycy w kontekście chorób cywilizacyjnych.

4. Alergie i choroby układu oddechowego

Ogromna emisja spalin i zanieczyszczeń do powietrza, którym na co dzień oddycha cała ludzka cywilizacja może powodować alergie, astmę oskrzelową i powszechną obturacyjną chorobę płuc.

5. Choroby związane ze zdrowiem psychicznym

Zdecydowanie, na pierwszym miejscu w tej pozycji znajduje się depresja, z którą walczy bardzo duża część populacji. Warto pamiętać, że do chorób cywilizacyjnych natury psychicznej zaliczyć można także wszelkie uzależnienia, zaburzenia lękowe, anoreksję, bulimię, otępienie czy stany depresyjne.