Najlepsze sposoby na kaszel mokry i suchy u dziecka

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów chorobowych u dzieci jest uporczywy kaszel. Związany jest nie tylko z infekcjami górnych dróg oddechowych, ale również z alergią. Jak uporać się z kaszlem u dziecka domowymi sposobami? Podpowiadamy w naszym artykule.

Domowe sposoby na kaszel u dzieci

Na początek warto sięgnąć po domowe sposoby na kaszel u dzieci, czyli takie mające na celu pozbycie się zalegającej wydzieliny, oczyszczenie noska, a także nawilżenie błony śluzowej. Przyda się spray z wodą morską do nosa oraz ampułki soli fizjologicznej do inhalacji nebulizatorem. Sprawdza się również delikatne oklepywanie pleców dziecka, co pomoże pozbyć się wydzieliny. I tu dochodzimy do istotnej kwestii, a mianowicie do ustalenia, czy dziecko ma kaszel suchy czy też kaszel mokry. Nie zawsze jest to łatwe do ustalenia, ale to rozróżnienie pozwoli wdrożyć odpowiednie sposoby walki z kaszlem. Wskazówki, jak to zrobić znajdziesz na: https://matkaaptekarka.pl/.

Kaszel suchy

Kaszel suchy jest bezproduktywny, a więc nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Jest duszący i uporczywy. Bardzo często męczy malucha w nocy, utrudniając zasypianie i zaburzając sen. Często jest pierwszym symptomem rozwijającej się infekcji. Taki kaszel utrzymuje się również w okresie 4-8 tygodni po przebytej chorobie (dziecko już wtedy nie zaraża).

  • Nawilżanie – konieczne jest nawilżanie, a zatem podawanie odpowiedniej ilości wody do picia, nie przegrzewanie pomieszczeń, dbanie o odpowiedni poziom wilgotności we wnętrzu. Być może będzie trzeba się zaopatrzyć w nawilżacz powietrza (tymczasem można powiesić mokry ręcznik na kaloryferze).

  • Inhalacje – ponadto przy kaszlu suchym sprawdzają się inhalacje zwykłą solą fizjologiczną (0,9% NaCl).

  • Regeneracja błony śluzowej – bezproduktywny kaszel działa drażniąco, a zatem trzeba zregenerować błonę śluzową. W łagodzeniu kaszlu pomogą takie preparaty, jak: syrop islandzki, syrop prawoślazowy, syrop z babki lancetowatej, a także Supremin, Atussan, GrinTuss czy Petit Drill.

  • Leki przeciwhistaminowe – zalecane są głównie wtedy, gdy przyczyną kaszlu jest alergia. Najlepiej jednak skonsultować kwestię odpowiedniego preparatu z lekarzem.

Kaszel mokry

W kaszlu mokrym mamy do czynienia z wydzieliną, która „odrywa się” i jest wykrztuszana podczas kasłania.

  • Inhalacje z soli hipertonicznej – by upłynnić wydzielinę, należy zastosować sól o stężeniu 2-3%. Taki roztwór soli jednocześnie nawilży błonę śluzową oraz obkurczy ją. Trzeba tylko pamiętać, że takie preparaty nie są przeznaczone dla wszystkich dzieci. Nie mogą ich stosować astmatycy.

  • Naturalne syropy – doskonale sprawdzi się domowy syrop z cebuli. Działa wykrztuśnie, a jednocześnie łagodzi drapanie w gardle. Jest naturalny i mogą go stosować nawet kobiety w ciąży. Nie nadaje się jednak dla niemowląt (dzieci poniżej 12 miesiąca życia). Plastry cebuli wystarczy zalać miodem, zamknąć w słoiczku i odstawić na kilka godzin. Do syropu można też dodać czosnek, nazywany naturalnym antybiotykiem. Taki syrop powinien poradzić sobie z każdym objawem przeziębienia.

  • Maści rozgrzewające – ból gardła i mokry kaszel to nieprzyjemne objawy przeziębienia. Możesz wspomóc malucha maścią rozgrzewającą, jak na przykład Depulol czy Aromactiv.

  • Syropy apteczne – bez recepty kupisz takie syropy na kaszel mokry, jak: Mucosolvan, Deflegmin Baby, Flavamed, Ambrosol, Flegamina.

Podsumowując; w większości przypadków infekcje dróg oddechowych można pokonać domowymi sposobami, a pozostały po nich kaszel niwelować za pomocą inhalacji czy naturalnych syropów. Pamiętaj jednak, by konsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, gdy tylko coś wzbudzi twój niepokój (na przykład kaszel szczekający, świsty czy trudności w oddychaniu, a także utrzymująca się gorączka).