Cynk i jego właściwości

Przez wiele osób jest niedoceniany. Nie mówi się  o nim tak wiele jak o innych mikroelementach. Jednak jego niedobór może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Natomiast jego suplementacja może się okazać zbawienna w przypadku wielu schorzeń. Mowa o cynku.

Jest to mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego minimalne spożycie wynosi jedynie 5 mg dziennie, jednak zalecana przez specjalistów a dawka to 20 mg. Ale źle dobrana dieta prowadząca do jego niedoboru może mieć niezbyt ciekawe konsekwencje. Cynk jest obecny w strukturze ponad 200 enzymów, co sprawia, że pełni ogromnie ważną funkcję dla organizmu człowieka. Jeśli  przyjmiemy odpowiedniej dawki tego mikroelementów, może to mieć wpływ na spowolnienie lub zatrzymanie wielu procesów, jakie w nim zachodzą.

Jeśli zależy nam na zdrowych wyglądzie włosów i paznokci, koniecznie zadbajmy o odpowiednią suplementację cynku. Zły wygląd skóry, zaskórniki, problemy z gojeniem się ran świadczą również o jego niedoborach.  Warto dodać, że cynk odpowiada za regulacje stężenia witaminy A, odpowiedzialnej za leczenie trądziku i owrzodzeń. Zanim wybierzemy się na wizytę do dermatologa, warto zatem zadbać o odpowiednią ilość cynku w diecie i poczekać na efekty.

Oprócz korzystnego wpływu na wygląd zewnętrzny cynk odpowiada za zdrowie kości i stawów.  Reguluje także pracę organów wewnętrznych  takich ja trzustka, kontrolując prawidłowe wydzielanie insuliny.  Oprócz tego jest niezbędny do utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi, zapobiega żylakom i wpływa korzystnie na układ odpornościowy.