Zespół niespokojnych nóg jest schorzeniem, które znacznie częściej możemy zaobserwować u kobiet. Uważa się, że ma to związek z gospodarką hormonalną oraz poziomem estrogenów. To neurologiczne zaburzenie dotyka szacunkowo od 3 do 14 % dorosłej populacji. Neurologiczne zaburzenie jest również nazywane chorobą Willisa-Ekboma.
Nie określono jednoznacznie czynników wpływających na rozwój schorzenia. Wiadomo, że szczególnie często występuje u kobiet w ciąży. Najczęściej jest to trzeci trymestr. W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, że aż 20% ciężarnych zmaga się z zespołem niespokojnych nóg. Najprawdopodobniej jest to spowodowane wzrostem poziomu estrogenów przy jednoczesnym spadku poziomu żelaza w organizmie. Omawiane schorzenie często idzie w parze z obwodowym niedoborem żelaza. Bardzo często można zaobserwować RLS u osób zmagających ze schorzeniami takim jak cukrzyca, choroby tarczycy oraz neurologiczne zaburzenia ruchu. Zespół niespokojnych nóg może wystąpić również jako skutek uboczny zażywania niektórych leków.
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby, jest chęć ruszania nogami, która pojawia się w wyniku braku aktywności. Towarzyszy jej zwykle nieprzyjemne uczucie w nogach. Chorzy opisuje je w różnoraki sposób. Może to być mrowienie, drętwienie kończyn lub pieczenie. Objawy występują zwykle wieczorem lub w nocy. Najczęściej nasilają się w czasie odpoczynku. Metodą na ich złagodzenie jest ruszanie nogami lub ich masowanie. Omawiane schorzenie dotyka w większości przypadków nóg. Jednak zdarza się, że może dotknąć także innych części ciała takich jak ramiona czy głowa.