Hashimoto – jak rozpoznać wroga

Jesteś rozdrażniona z byle powodu. Kłócisz się ze wszystkimi i o wszystko. Nie możesz się na niczym skupić. Cały czas odczuwasz zmęczenie i senność. Jak najbardziej, może to być spowodowane niesprzyjającą aurą, czy sterującym trybem życia. Może, ale nie musi. Jeśli oprócz wyżej wymienionych symptomów borykasz się także z wypadaniem włosów, ciągle suchą skórą, a w lustrze widzisz swoją bladą i opuchniętą twarz, pora pomyśleć o badaniach. Być może twoja tarczyca nie pracuje tak, jak powinna.

Diagnoza

Na początek należy zrobić badanie krwi, na podstawie których, poznamy poziom TSH wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Przy zmniejszonej funkcji tarczycy, poziom hormonu tarczycy będzie niski. Jednak poziom TSH będzie za wysoki, gdyż przysadka mózgowa będzie miała za zadanie stymulować tarczyca, by produkowała więcej hormonów.

Dzięki czułemu testowi TSH diagnozę można postawić bardzo szybko. Jeszcze zanim pojawią się objawy, lub możliwe powikłania.

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w związku z czym istnieje możliwość wykrycia przeciwciał we krwi.  Badania mogą potwierdzić ich występowanie przeciwko peroksydazie tarczycowej( anty-TPO). Enzym TPO odrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów tarczycy.

Należy jednak zaznaczyć, że test na obecność przeciwciał anty-TPO nie w każdym przypadku będzie dodatni.  Tak samo jak występowanie wola, niedoczynności tarczycy czy innych objawów. Dlatego czasami chorzy na Hashimoto dowiadują się  o swojej przypadłości dopiero po długim czasie.

Jeśli jednak pojawią się chociaż minimalne symptomy, które nas niepokoją należy od razu wybrać się do specjalisty i poddać się badaniom. Jeśli wykluczymy możliwość występowania choroby będziemy spokojniejsi. Natomiast szybkie rozpoczęcie leczenia, wykluczy występowanie możliwych powikłań. Jeśli zostaniemy zdiagnozowani w początkowym stadium, mamy szansę na zminimalizowanie dokuczliwych objawów Hashimoto. Bardzo może w tym pomóc odpowiednia dieta. Informacje, które pomogą ci ułożyć odpowiedni jadłospis w przypadku tej, jak i innych chorób, znajdziesz na stronie glodni.pl