Jak spać zdrowo

Sen jest jednym z ważniejszych elementów w naszym życiu. Bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Zaburzenia związane z nim utrudniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aby żyć, musimy spać. Sen jest to czas odpoczynku i regeneracji. Warto jednak wiedzieć, że na to, czy obudzimy się wypoczęci, ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim głębokość snu i miejsce, w jakim śpimy. Jeśli zaśniemy w ciemnym i cichym pomieszczeniu mamy większą szansę na to, że obudzimy się wypoczęci. Wbrew pozorom, bardzo ważna jest również pozycja, w jakiej położymy się do snu.

Najgorsza pozycja do snu

Naukowcy zgodnie twierdzą, że najgorszą, a zarazem szkodliwą pozycją jest spanie na brzuchu. Może ona prowadzić do chorób serca, a w przypadku niemowląt ma związek z SIDS ( syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej) Natomiast na plecach nie powinny spać osoby zmagające się z chorobami kręgosłupa i dróg oddechowych.

 Najlepsza pozycja do spania

Po przeprowadzeniu wielu badań naukowcy dowiedli, że najlepszą pozycją jest spanie na boku, zwłaszcza na lewym. W czasie odpoczynku w tej pozycji  usuwane są toksyny z mózgu, zmniejsza się również gromadzenie blaszek miażdżycowych. Jest to związane z kumulowaniem odpadów chemicznych, między innymi beta amyloidu, który w dużej mierze przyczynia się do rozwoju demencji starczej oraz Alzheimera.

Również kobietom w ciąży zaleca się spanie na lewym boku. Jest to pozycja dogodna zarówno dla matki jak i dziecka. Odpoczywanie w ten sposób wpływa korzystnie na przepływ krwi do serca, macicy i nerek.

 

 

 

 

Jeden komentarz w temacie “Jak spać zdrowo

Dodaj komentarz