Jak uniknąć przeziębienia

Zima jest okresem bardzo trudnym dla naszego organizmu. Musi się on zmagać  z niekorzystnymi  czynnikami pogodowymi. Są to niskie temperatury czy opady śniegu, które często prowadzą do przemoczenia odzieży i obuwia. Jednak to nie wszystko. Zimą częściej mamy do czynienia  z wirusami i ich mutacjami. Ma to miejsce wtedy,  gdy spotykamy się z innymi ludźmi czy to w pracy, w  środkach transportu czy sklepie. Odporność naszego organizmu zostaje wystawiona na dużą próbę. Warto zatem stosować kilka ważnych zasad, które pomogą nam się uchronić przez zimowym przeziębieniem.

Kilka ważnych zasad

Nie dopuszczaj do wychłodzenia organizmu. Lepiej założyć kilka warstw ubrań, które w razie potrzeby można zdjąć w ciągu dnia gdy będzie nam ciepło, niż zmarznąć

W miarę możliwości staraj się unikać kontaktu z chorymi na grypę, czy przeziębienie. Wirusy tego typu są przenoszone głównie drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś kichnie lub zakaszle, stojąc koło ciebie, abyś się zaraził.

Staraj się wysypiać i nie przemęczać ponad swoje siły. Wypoczęty organizm jest bardziej odporny, a przemęczony jest bardzo podatny na wszelakie choroby.

Pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Staraj się myć często ręce i używać jednorazowych chusteczek higienicznych.

Staraj się wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz się, chociaż na krótki spacer w ciągu dnia. Dzięki temu zadbasz o  dotlenienie organizmu.

Postaraj się urozmaicić swoją dietę. Nie zapominaj o węglowodanach złożonych, owocach i warzywach. Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pamiętaj także, by odpowiedni zawadniać organizm. Dwa litry to minimalna ilość płynów, którą powinieneś wypić w ciągu doby.

O tym jak dbać o zdrowie pisze również strona wchodnia.pl