Jak walczyć z katarem

Uprzykrza życie, utrudnia oddychanie i przeszkadza w wykonywaniu rutynowych czynności. Nie daje spać w nocy, przez co rano wstajemy niewyspani i zmęczeni. Przeszkadza w pracy, nie pozwala się skupić i normalnie funkcjonować. Katar –  jesienią i zimą każdy prędzej czy później ma z nim do czynienia. Jest to bardzo nierówna walka, ale czy nie do wygrania. Poznaj sprawdzone domowe metody na zwalczanie kataru:

Inhalacje

Do ich przygotowania możesz użyć olejków eterycznych lub maści, w której składzie znajduje się eukaliptus lub mentol.  Do ciepłej wody należy dodać kilka kropli substancji i wdychać napar przed kilka minut. Taki zabieg powinien pomóc w odetkaniu nosa i nawilżyć drogi oddechowe.

Płukanie nosa

W tym celu możesz użyć roztworu soli lub wody morskiej. Nawilży to błonę śluzową i zniweluje liczbę patogenów. Uważaj jednak, aby przygotowany roztwór nie miał zbyt dużego stężenia. W przeciwnym przypadku zamiast pomóc, może jeszcze bardziej podrażnić nos.

Picie ciepłych płynów

Picie dużej ilości ciepłych płynów pomaga nawilżyć błonę śluzową od środka. Jest to zatem bardzo pomocne w walce z przeziębieniem. Zwłaszcza, kiedy oprócz kataru towarzyszy nam wysoka gorączka. Należy wówczas dużo pić, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Rozgrzewająca maść

Dobrym pomysłem jest nacieranie klatki piersiowej maściami, które mają w składzie olejki eteryczne. Idealnie w takiej sytuacji sprawdzi się mentol. Najlepiej robić to zaraz przed spaniem, aby już nigdzie nie wstawać, tylko wygrzewać się w cieple pod kocem lub kołdrą.

Jeśli wyżej wymienione metody nie przyniosą żadnego skutku, a katar męczy cię dłużej niż tydzień, warto wybrać się do lekarza.  Specjalista dobierze odpowiednie leki i pokieruje dalszym leczeniem.