Infekcje wirusowe takie jak przeziębienie i grypa są dolegliwościami układu oddechowego. Zdarza się też, że mają one podłoże bakteryjne. Leczy się je objawowo, skupiając się na łagodzeniu wywołanych przez nie dolegliwości. Leki na przeziębienie są dostępne w aptekach bez recepty, trzeba jednak stosować je rozważnie, a w przypadku nieustępowania objawów infekcji skontaktować się z lekarzem.
Czym jest przeziębienie?
Przeziębienie to niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych. Wywołują ją na ogół wirusy, po czym rozprzestrzenia się ona na nos, gardło i zatoki. Ze względu na dużą ilość odmian wirusów, wpływających na rozwój przeziębienia, nie udało się do tej pory wynaleźć skutecznej szczepionki, która by przed nimi zabezpieczała. Zakażenie następuje drogą kropelkową. Na przeziębienie ze względu na niewykształcony jeszcze układ immunologiczny najczęściej chorują dzieci. U dorosłych i seniorów rozwija się ono o wiele rzadziej.
Jak działają leki na przeziębienie?
Ogromny wybór leków na przeziębienie, które są dostępne na rynku, pozwala całkiem skutecznie zwalczać jego objawy. Do najbardziej powszechnych należą katar, kaszel, podwyższona temperatura i ból gardła.
Każde ze specyfików działa inaczej. Inne tabletki łagodzą objawy i skracają czas choroby, inne obniżają temperaturę ciała, a jeszcze inne rozgrzewają i zwalczają kaszel. Istnieją również preparaty o bardzo wszechstronnym działaniu.
Do leków na przeziębienie należą również preparaty wzmacniające. Ich zadaniem jest wzmocnienie barierę ochronnej organizmu przed bakteriami i wirusami. Niektóre leki na przeziębienie zawierają paracetamol, są też preparaty oparte o ibuprofen, kwas acetylosalicylowy albo naproksen. Do substancji, które podaje się na przeziębienie, należy również pseudoefedryna, fenylefryna albo kofeina.
Jakie leki zażywać na konkretne objawy?
Z uwagi na mnogość oferowanych preparatów na przeziębienie dobrze jest znać ich działanie i właściwie stosować. Warto również mieć zawsze na wszelki wypadek w apteczce kilka z nich i w wypadku kichania, kataru, osłabienia lub podwyższonej temperatury użyć.
Leki takie jak Coldrex MaxGrip czy Theraflu ExtraGrip stosujemy przy gorączce i objawach kataru oraz bólach głowy. Przy suchym kaszlu należy natomiast używać leków posiadających w składzie substancje przeciwkaszlowe jak chociażby Gripex.
Dość często przy przeziębieniu pojawia się również kaszel mokry. Aby się go pozbyć, najlepiej jest zastosować środki, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. W takim wypadku najlepiej sprawdzić się może chociażby Vicks Symptomed Complete.
Bardziej zaawansowanemu przeziębieniu towarzyszy często również ból zatok lub ból gardła, wówczas najlepiej zadziałać może Polopiryna Complex albo Aspirin Complex. Działają one przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz napotnie.