Jak rozpoznać polineuropatię cukrzycową?

Polineuropatia cukrzycowa jest jednym z najczęściej występujących i sprawiających najwięcej problemów powikłań cukrzycy. W czasie polineuropatii cukrzycowej może dojść do uszkodzenia obwodowych nerwów czuciowych, są one odpowiedzialne za odczuwanie dotyku, bólu zimna i gorąca. Choroba ta powoduje znaczny dyskomfort i obniża jakość życia, nieleczona może prowadzić do tzw. zespołu stopy cukrzycowej, jego konsekwencją może być konieczność amputacji kończyny.

Rozpoznanie polineuropatii cukrzycowej

 Polineuropatia cukrzycowa-objawy, które pojawiają się najwcześniej, występują zazwyczaj w nocy, nie są związane z wysiłkiem fizycznym, należą do nich:

– zaburzenia czucia i mrowienie dłoni oraz stóp,

– bolesne napady skurczy mięśni,

– osłabienie siły mięśni, i ich zaniki zwłaszcza w okolicy stóp,

– częściowy brak czucia powierzchownego i głębokiego,

– w badaniu neurologicznym stwierdzany jest brak odruchów ścięgnistych,

– zdarza się, że pierwszym objawem neuropatii cukrzycowej jest pojawienie się owrzodzeń na powierzchni stóp, w miejscu najbardziej narażonym na obciążenia,

– męczliwość, omdlenia, zaburzenia równowagi i słaba tolerancja wysiłku.

Polineuropatia cukrzycowa rozpoznawana jest na podstawie występujących objawów u pacjenta, a także wyników przeprowadzonych badań. Wykonywane są między innymi badania czucia bólu z wykorzystaniem sterylnej igły, a także badania odczuwania temperatury za pomocą specjalnego wskaźnika. Jest on zaopatrzony w dwie końcówki, plastikową do odczuwania ciepła i metalową do odczuwania zimna. Polineuropatia cukrzycowa wykrywana jest także w wyniku przeprowadzania badań elektroneurofizjologicznych.

Polineuropatia cukrzycowa – rodzaje

Polineuropatia cukrzycowa może atakować różne włókna zakończeń nerwowych, należą do nich:

– zakończenia nerwowe czuciowe, które ostrzegają za pomocą bólu, że skóra miała kontakt np. z ostrym narzędziem, umożliwiają odczuwanie położenia naszych kończyn,

– zakończenia nerwowe ruchowe, odpowiadają za właściwe funkcjonowanie mięśni, umożliwiają wykonywanie różnych gestów oraz reagowanie na różne bodźce, np. kiedy dotykamy czegoś gorącego.

– zakończenia nerwowe autonomiczne, które odpowiadają za prawidłową pracę organów wewnętrznych.

Polineuropatia cukrzycowa ujawnia objawy zazwyczaj w przebiegu cukrzycy typu I i II, istnieją również czynniki zwiększające jej wystąpienie, są to między innymi:

– palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu,

– nadwaga,

– hiperlipidemia, czyli zwiększony poziom cholesterolu we krwi, a także hiperglikemia, zwiększony poziom glukozy we krwi,

– uwarunkowania genetyczne.

Leczenie polineuropatii cukrzycowej

Polineuropatia cukrzycowa i jej leczenie to przede wszystkim ustabilizowanie glikemii, niezbędne jest określenie właściwej dawki insuliny. Bardzo ważne jest utrzymywanie zdrowej diety i codzienna kontrola glikemii, a także utrzymywanie właściwej wagi ciała. Przydatne w tym celu artykuły i preparaty można znaleźć na stronie: https://diabetyk24.pl/.

Aby złagodzić objawy ze strony nerwów obwodowych, zalecane jest przyjmowanie preparatów z kwasem alfa-liponowym lub gabapentyną. Nie usuną one jednak przyczyny polineuropatii cukrzycowej, w tym celu należy dbać o właściwy poziom glikemii. W zaawansowanej polineuropatii cukrzycowej występuje przewlekły ból, dlatego ważne jest odpowiednie leczenie przeciwbólowe. Przydatne są również zabiegi fizjoterapeutyczne umożliwiające poprawienie sprawności ruchowej. Zaburzenie to jest nieuleczalnym powikłaniem cukrzycy, ale dzięki szybkiemu rozpoznaniu i rozpoczęciu leczenia można zapobiec pogłębianiu się uszkodzeń zakończeń nerwowych.