Słońce. Witamina, którą należy przyjmować z umiarem

Po krótki i mroźnych zimowych dniach wszyscy jesteśmy spragnieni słońca. Kiedy tylko zaczyna się wiosna chętnie, spędzamy czas na ławkach lub leżakach, wygrzewając się w jego ciepłych promieniach. Jest to zrozumiałe i jak najbardziej zdrowa. Jednak zarówno wiosną jak i w lecie należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zasady, których warto przestrzegać

Promienie słoneczne są źródłem witaminy D3 bardzo potrzebnej organizmowi. W związku z tym przebywanie na słońcu jest zdrowe i wpływa na nas korzystnie. Jednak po przerwie zimowej warto stopniowo przyzwyczajać się do jego obecności. !0 minut to wystarczająca dawka, którą następnie stopniowo można zwiększać.  Jednak przebywanie w pełnym słońcu nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. W przeciwnym razie, zamiast korzystnego działania możemy uzyskać odwrotny efekt.

Pamiętajmy również  o stosowaniu kremu lub filtrem. Wbrew w ogólnie przyjętej opinii należy to robić cały rok. Jeśli planujemy dłuższe przebywanie na słońcu, zaopatrzmy się w krem z filtrem i nasmarujmy nim w twarz. Również w zimie można ulec oparzeniom słonecznym, a promienie odbite od śniegu są szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również dla naszych oczu. Dlatego zadbajmy również o ochronę w postaci ciemnych okularów. Nie zapominajmy także o nakryciu głowy. Jest to bardzo ważna ochrona, która może nas ochronić przed udarem słonecznym oraz przegrzaniem. A przede wszystkim słuchajmy naszego organizmu. Jeśli zaczniemy odczuwać zawroty głowy, ból głowy lub mdłości, jest to jasny komunikat, że jak najszybciej powinniśmy zejść ze słońca. Pamiętajmy, że może nam zaszkodzić nie tylko w gorące, upalne dni.