Witamina C niezbędna dla zdrowia

Jaką rolę odgrywa witamina C dla naszego organizmu

Witamina C inaczej zwana kwasem askorbinowym, jest potrzebna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli doprowadzimy do jej niedoboru, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Większość zwierząt i roślin jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminę C. Niestety, ludzki organizm nie posiada takich zdolności. Dlatego musimy pamiętać o przyjmowani jej w formie posiłków oraz suplementów.

Często słyszymy, że powinniśmy przyjmować witaminę C w czasie grypy czy przeziębienia. Utarło się bowiem stwierdzenie, że to najlepszy lek na wszelkiego rodzaju infekcje. Warto dokonać zatem pewnego sprostowania.  Witamina C nie łagodzi objawów infekcji. Natomiast przyjmowana profilaktyczne wpływa na skrócenie czasu trwania przeziębienia czy grypy.

Właściwości witaminy C

Jest niezbędna do syntezy kolagenu. Odpowiada w związku z tym za prawidłową kondycję tkanki łącznej. Poza tym przyspiesza gojenie się ran, ułatwia przyswajanie żelaza , jest aktywatorem licznych enzymów. Dodatkowo wpływa na równowagę psychiczną. Jest również niezbędna dla zdrowia zębów, ponieważ zwalcza bakterie odpowiedzialne na powstawanie próchnicy. Oprócz tego wzmacnia  zęby i dziąsła. Ze względu na swoje właściwości jest często składnikiem kremów i serum do twarzy. Jako antyoksydant spowalnia procesy starzeniowe, a także stosowana zewnętrznie usuwa przebarwienia i blizny. W niektórych źródłach można znaleźć informację, że witamina C ma także działanie przeciwnowotworowe. W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, że podany dożylnie askorbinian sodu ma działanie cytotoksyczne na komórki rakowe.

 

 

Pojawiają się także doniesienia, że witamina C ma działanie przeciwnowotworowe. Jak dotąd zauważono, że podanie askorbinianu sodu (forma wit. C) dożylnie wywiera działanie cytotoksyczne na komórki rakowe.

Objawy niedoboru witaminy C

Sygnały, że w organizmie człowieka jest zbyt mało kwasu askorbinowego to m.in.:

  • osłabienie naczyń krwionośnych,
  • obrzęk i bolesność stawów,
  • utrudnione gojenie się ran,
  • nieprawidłowe zrastanie się kości po złamaniach,
  • spadek odporności organizmu,
  • szkorbut – choroba objawiająca się owrzodzeniem i krwawieniem dziąseł oraz wypadaniem zębów,
  • suchość i szybsze starzenie się skóry.

Obecnie zapadalność na szkorbut w dobrze rozwiniętych krajach jest bardzo rzadka. Niedobór witaminy C jest jednak często widoczny u osób palących papierosy.